Anasayfa

Hip hop 50 yıldır iklimin sesi

Hip hopun en ünlü sanatçıları genellikle gösterişçi tüketimi yüceltmekle anılıyor. Fakat hip hop, tarihi itibariyle aktivist bir ruha sahip ve kökleri 1970'lerin Güney Bronx'unda yaşanan zorlu yaşam koşullarına dayanıyor. Hip hop sanatçıları ve aktivistleri, 50 yıldır çevresel adalet konusunda farkındalık yaratmak ve çözüm önerileri sunmak için önemli bir rol oynuyor.

3 Dakikalık Okuma
|
İklim Kaynaklı Riskler ve Fırsatlar

Hip hopun en ünlü sanatçıları genellikle gösterişçi tüketimi yüceltmekle anılıyor. Fakat hip hop, tarihi itibariyle aktivist bir ruha sahip ve kökleri 1970'lerin Güney Bronx'unda yaşanan zorlu yaşam koşullarına dayanıyor. Bu dönemdeki şarkı sözleri, toplumsal sorunlara dikkat çekiyordu. Hip hop, uzun yıllar sistematik polis şiddetinden ayrımcı konut politikalarına kadar toplumun maruz kaldığı birçok soruna ses oldu. Ancak, 1990'ların başından itibaren hip hopun bu aktivist yönü biraz arka planda kaldı.

Bununla birlikte, hip hop sanatçıları tarih boyunca çeşitli toplumsal sorunlara ve adaletsizliklere dikkat çekti. 2005 yılındaki Katrina Kasırgası, hip hopun çevresel adalet konusundaki duyarlılığını yeniden öne çıkardı. Özellikle Jay-Z, Diddy ve diğer sanatçılar, Katrina yardım çalışmalarına büyük katkılarda bulundular ve bu felaketin etkilerine dikkat çektiler.

Hip hop sanatçıları ve aktivistleri, çevresel adalet konusunda farkındalık yaratmak ve çözüm önerileri sunmak için önemli bir rol oynuyor. Diddy ve Cardi B gibi yıldızlar Joe Biden'ı 2020 başkanlık adaylığı sırasında destekledi; bu destek on yıllardır en önemli iklim mevzuatı olan Enflasyon Azaltma Yasası'nın kabul edilmesiyle sonuçlandı. Çevre dostu girişimler Jay-Z (Oatly ve Partake) ve Lupe Fiasco (Zero Mass Water) gibi rapçilerden girişim yatırımı aldı.

Louisiana doğumlu ve kar amacı gütmeyen Hip Hop Caucus grubunun başkanı ve CEO'su olan Rahip Lennox Yearwood’a göre bu sanatçılar sırf iklim savunucuları gibi "görünmedikleri" için, birçok insan hip hopun iklim hareketindeki rolünü görmezden geliyor ya da küçümsüyor. Yearwood Hip Hop Caucus aracılığıyla bir yandan farkındalık yaratmak için çabalarken diğer yandan da çözüm önerileri konusunda öncülük ediyor. İlk girişimler arasında, Caucus'un Drake’in turnesi sürecinde "hayranlarını yeşile yönelmenin faydaları konusunda eğitmek" amacıyla ortaya koyduğu Green the Block kampanyası yer alıyordu. Katrina sonrası, Yearwood felaketzedeleri desteklemek için Gulf Coast Renewal Campaign'i kurdu. 2013 yılında Caucus, Keystone XL boru hattını protesto etmek için Sierra Club ile işbirliği yaparak 35.000 kişiyi National Mall'a getirdi - bu o zamana kadar belgelenmiş en büyük iklim protestosuydu.

Hip Hop Caucus'un iklim adaleti için çabalarının müziğe yansıması tekrar gündeme geldi. Grup 2014 yılında, gezegeni kurtarmaya adanmış bir albüm olan HOME'un (Heal Our Mother Earth) düzenlenmesine yardımcı oldu.

Ayrıca, hip hopun çevresel aktivizmle olan ilişkisi sadece Amerika Birleşik Devletleri ile sınırlı değil. Bu kesişim Küresel Güney'de, özellikle de Sahra altı Afrika'da da gözlemleniyor. Kenya'da rapçi King Kaka, havadan temiz içme suyu toplayan ve kuraklığa eğilimli alanları nemlendirmeyi amaçlayan Majik Water adlı bir markanın arkasındaki güç. Bir sanatçı menajeri olan Dave Ojay ise, Afrika'nın en büyük gölü olan Victoria Gölü gibi yerlerin kurtarılmasına yardımcı olmak için “Benim Gölüm Benim Geleceğim” adlı küresel bir çevresel adalet kampanyası yürütüyor. Bütün bunlar, hip hopun evrensel bir dil olarak çevresel sorunları ele almak için kullanılabileceğini gösteriyor.

Ancak çevresel adalet konusundaki bilincin daha fazla artması gerekiyor. Özellikle siyahi toplulukların, tarihi ayrımcılığın bir sonucu olarak sel baskınlarına daha açık bölgelerde yaşamasının çevresel ırkçılığa yol açtığı görülüyor. Bu çevresel ırkçılık, astımdan kansere kadar birçok hastalığın daha yüksek oranlarda görülmesine yol açıyor. Ve iklim değişikliği, sellerin ötesinde bile orantısız bir etkiye sahip olmaya devam edecek: Gezegen sadece 2°C ısınırsa, siyahların ölümcül sıcak hava dalgalarının yaşandığı bölgelerde yaşama olasılığı %40 daha fazla olacak.

Sonuç olarak, hip hopun çevresel adalet konusundaki rolü, daha fazla insan tarafından fark edilmeli ve takdir edilmelidir. Bu müziğin gücü, toplumsal sorunlara ve çevresel adaletsizliğe dikkat çekmek ve çözüm arayışında öncülük etmek için kullanılabilir. Özellikle Evrensel Hip Hop Müzesi gibi inisiyatifler, hip hopun bu alandaki etkisini daha geniş kitlelere duyurmak için önemli bir platform sağlayabilir.

S360'ta ortak değer yaratmayı odağımıza alarak günümüzün en önemli sürdürülebilirlik problemleri üzerine stratejik öneriler geliştiriyor, böylece kârı amaçla birleştiriyoruz.

Detaylı bilgi için kurumsal web sitemizi ziyaret edebilirsiniz: www.s360.com.tr

İlginizi çekebilecek diğer makaleler

5 Dakikalık Okuma
May 10, 2024

Hidrojen ekonomisi ne kadar temiz?

5 Dakikalık Okuma
May 10, 2024

Temiz teknolojide neden iş birliği ve rekabet gücünü dengelememiz gerekiyor?

3 Dakikalık Okuma
May 10, 2024

ILO: Çalışanların %70'i iklimle bağlantılı sağlık tehlikeleri riski altında